Inne choroby

Faktem jest, że kleszcze mogą zawierać wiele patogenów oraz przenosić równie wiele chorób. Poniżej znajduje się opis patogenów, którymi oprócz wirusa KZM i bakterii Borrelia, może zarazić cię kleszcz.

Anaplazmoza i inne riketsjozy

Anaplazmoza i inne riketsjozy

Riketsjozy to choroby zwierząt i ludzi wywołane przez grupę bakterii należących do riketsji, są one: gram ujemne G (-), obligatoryjnie wewnątrzkomórkowe, nie posiadają ściany komórkowej, gdyż nie produkują lipopolisacharydów (LPS) i glikopeptydów, wymagają transmisji poprzez wektor.

Zakażenia ludzi wywołane przez te bakterie nie są tak powszechne jak borelioza, ich transmisja jest mniej intensywna.

Ludzka anaplazmoza granulocytarna (HGA)

Ludzka anaplazmoza granulocytarna

Anaplazmoza – jest to ostra choroba gorączkowa. Zajmuje leukocyty i komórki śródbłonka. Groźna dla osób z osłabioną odpornością, prowadzącą do ciężkiego przebiegu choroby. Okres wylęgania wynosi ok. 9 dni. Pojawia się gorączka o nagłym początku z bólem głowy, dreszczami, złym samopoczuciem i bólami mięśni. Mogą one być bardzo dotkliwe. Rzadziej występuje upośledzenie łaknienia, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, kaszel czy splątanie. U ok. 30% pacjentów w Europie współistnieją one z kleszczowym zapaleniem mózgu lub boreliozą z Lyme. Najczęściej dochodzi do wyleczenia, nawet bez stosowania właściwej antybiotykoterapii.

Ludzka erlichioza monocytarna (HME)

Ludzka erlichioza monocytarna

Ostra, bakteryjna choroba gorączkowa. Jak dotąd nie rozpoznano tego zakażenia u ludzi w Europie. Najczęściej jest to gorączka o nagłym początku z silnym bólem głowy, dreszczami, złym samopoczuciem oraz wysypką (występuje u ok. 40% chorych, jednak u jedynie 6% na początku choroby). Wysypka ma charakter najczęściej plamisty lub plamisto-grudkowy, czasem krwotoczny i zwykle obejmuje tułów i kończyny. Okres wylęgania wynosi 7-10 dni. Zakażenie E. chaffeensis może być bezobjawowe, jak też mieć bardzo ciężki przebieg. Średnio choroba trwa 23 dni. Najczęściej dochodzi do wyleczenia, nawet bez stosowania właściwej antybiotykoterapii.

Gorączka Q

Gorączka Q jest zoonozą, czyli chorobą, która może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Kleszcz, żerując na zakażonym zwierzęciu, wraz z odchodami pozostawia na skórze, sierści, wełnie patogeny, które szybko wysychając, stanowią składnik pyłu i kurzu na sierści zwierząt żywych, jak i produktów pochodzących od zakażonych zwierząt. Do zakażenia u ludzi może dochodzić głównie przez wdychanie skażonego aerozolu.

Kozia grypa jest to nazwa potoczna nadana przez media zachorowaniom na Gorączkę Q występującym od roku 2007 w Holandii.


Rickettsia slovakia i Rickettsia raoultii (TIBOLA/DEBONEL)

Rickettsja slovakia i Rickettsia raoultii odpowiadają za TIBOLA – Tick-Borne Lymphadenitis, nazywana w Hiszpanii również DEBONEL, od Dermacentor-Borne Necrosis – Erythema Lymphadenopathy. Nowa propozycja nazwania tej choroby to SENLAT -Scalp Eschar and Neck Lymph Adenopathy. TIBOLA jest riketsjozą opisaną po raz pierwszy we Francji. Opisano przypadki jej występowania w Hiszpanii, Portugalii, na Węgrzech, w Austrii, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii i w Polsce.

Zakaża kleszcz Dermacentor reticulatus, który stosunkowo rzadko atakuje ludzi, częściej psy. Jego aktywność wyprzedza wiosną I. ricinus, rozpoczyna żerowanie już w maju. Ukłucie kleszcza powoduje powstanie strupa na głowie i odczynowego powiększenia węzłów chłonnych.


Bartonelloza

Bartonella spp. to bakterie wewnątrzkomórkowe, wykazujące powinowactwo do erytrocytów oraz komórek nabłonka naczyń krwionośnych. Bakterie przenoszone są przez pchły, wszy, a także kleszcze, które żywią się krwią zakażonych ssaków i wykazują ścisłą preferencję przenoszonego gatunku bakterii, jak i rezerwuaru. Odnaleziono obecność B. henselae w kleszczach, jednak jak dotąd nie opisano przypadku zachorowania po pokłuciu przez kleszcze w Polsce.

Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna (CCHF)

Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna

Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna (CCHF) jest chorobą wirusową przenoszoną przez kleszcze. Wywołuje ją arbowirus z rodziny Bunyaviridae. Wektorem wirusa są kleszcze z gatunku Hyalomma spp., które występują w Afryce, na Bliskim Wschodzie (od Kongo po Krym). Główną drogą zakażenia człowieka jest pokłucie przez kleszcza zarażonego wirusem. Choroba może szerzyć się także poprzez bezpośredni kontakt z krwią i płynami ustrojowymi / tkankami zakażonych ludzi. Do zakażenia może dojść także podczas kontaktu z zakażonymi zwierzętami lub skażonym mięsem, krwią czy skórą (głównie narażeni są więc myśliwi, leśnicy, turyści). W najcięższych przypadkach doprowadza do zaburzeń krzepnięcia krwi. Może to doprowadzić do krwawienia wewnętrznego, krwotoków wewnątrzjelitowych oraz do krwistych wymiotów.

Babeszjoza

Babeszjoza

Choroba ta występuje głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Typowe objawy bebeszjozy to gorączka, zmęczenie i bóle mięśniowe. Ludzi dotyka jednak rzadko, częściej występuje wśród bydła i psów. Pasożyty niszczą czerwone krwinki (erytrocyty), co może okazać się śmiertelne dla zwierzęcia. Choroba wywołuje u zwierząt podobne objawy jak malaria u ludzi, dlatego też w Europie określa się ją czasem mianem „psiej malarii”. Za przenoszenie babeszji w Europie jest głównie odpowiedzialny kleszcz Dermacentor.

Czy zagrażają Ci kleszcze?

Czy zagrażają Ci kleszcze?

Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka zakażenia się kleszczowym zapaleniem mózgu.

Zrób test
X