Jak ochronić się przed kleszczami podczas biegania?

Bieganie jest jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych na świeżym powietrzu. Nic dziwnego, ponieważ nie trzeba wiele, aby zacząć. Wystarczy para butów i dobre chęci. Istotną zaletą biegania jest dowolność miejsca: wieś, miasto, park czy las. Jeśli tylko pogoda dopisuje, można startować.

kleszcze w ogrodzie

Korzyści z biegania

Jazda samochodem do pracy, następnie cały dzień spędzony przy biurku, a wieczorem wypoczynek na kanapie – tak wygląda codzienne życie wielu ludzi. Choroby cywilizacyjne, takie jak ból pleców, otyłość i cukrzyca są coraz częstsze wśród społeczeństwa.

Wprowadzenie regularnego treningu może im zapobiec, ponieważ bieganie nie tylko powoduje spalanie dużej ilości kalorii, ale także obniża poziom stresu i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy.

Rola odpoczynku w treningu

Początkujący biegacze niekiedy chcą szybko osiągnąć kondycję zawodowca, jednak to regeneracja jest kluczem do sukcesu. Ciało wykorzystuje przerwy w treningach, aby wprowadzić korektę – w zależności od wcześniejszej intensywności ćwiczeń, może poprawić się wytrzymałość lub zwiększyć się objętość mięśni.

Jeden dzień odpoczynku w tygodniu jest zatem obowiązkowy. Ci, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę ze sportem, mogą regenerować się nawet trzy dni w tygodniu, ponieważ ścięgna, więzadła i stawy wymagają czasu, aby dostosować się do nowego obciążenia.

W przeciwnym razie można szybko doprowadzić do przeciążeń powodujących kontuzje. Ważny jest również trening siłowy raz lub dwa razy w tygodniu – im silniejsze mięśnie, tym ciało w mniejszym stopniu narażone jest na urazy.

 

Gdzie występują kleszcze?

Kleszcze mogą czekać zarówno przy ścieżce w trawie, jak i na krzaku, by cierpliwie wypatrywać swojego przyszłego żywiciela. Mimo że nie mają oczu, potrafią wyczuć ciepło. Rozgrzane ciało i zapach potu są wyczuwalne i wyjątkowo atrakcyjne dla kleszczy. Wystarczy jedna chwila, by zdążyły wspiąć się po nodze w poszukiwaniu odpowiedniego do ukąszenia miejsca na skórze.

W zdrowym ciele zdrowy duch – ale pamiętajmy! Kleszcze mogą czaić się wszędzie, dlatego ważne jest podjęcie środków ostrożności.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze mogą przenosić niebezpieczne drobnoustroje, w tym bakterie boreliozy i wirusy kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), powodujące poważne konsekwencje zdrowotne. Nie znamy leczenia przyczynowego, czyli leków przeciwwirusowych, które byłyby aktywne w stosunku do wirusa KZM, a choroba może mieć poważne konsekwencje, dlatego środki ostrożności przeciw ukąszeniom kleszczy są szczególnie ważne.

Jak uchronić się przed kleszczami?

  • Oprócz wytrzymałych butów i odzieży chroniącej całą powierzchnię ciała, warto zaopatrzyć się w repelent – spray odstraszający owady i kleszcze.
  • Ponieważ pokłucie przez kleszcza zwykle pozostaje niezauważone, powinniśmy przeglądać ciało i włosy po każdym treningu na świeżym powietrzu.
  • Ponadto można zabezpieczyć się poprzez szczepienie, chroniące przed wirusem KZM, przenoszonym przez kleszcze.

Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM), są szczególnie zalecane dla osób, które przebywają na terenach o nasilonym występowaniu kleszczowego zapalenia mózgu ze względu na pobyt stały, urlop lub pracę, jednak zarazić może się każdy, kto spędza czas na terenach zielonych.

Referencje:
1. Zajkowska J, Czupryna P. Kleszczowe zapalenie mózgu – epidemiologia, patogeneza, obraz kliniczny, diagnostyka, profilaktyka i leczenie. Forum Zakażeń 2013; 4(1):21–27.
2. Markowski P. Kleszcze – poważny wróg biegacza. Jak się ochronić? https://treningbiegacza.pl/artykul/kleszcze-powazny-wrog-biegacza-jak-si... (dostęp: 02.2019).
3. Zajkowska J. Pokłucie przez kleszcza a ryzyko wystąpienia kleszczowego zapalenia mózgu. Jak uchronić się przed pokłuciem i zachorowaniem. Forum Zakażeń 2015; 6(2):DOI:dx.doi.org/10.15374/FZ2015020.