Wróc do poprzedniej strony

Jak ochronić się przed kleszczami podczas biegania?

Bieganie jest jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych na świeżym powietrzu. Nic dziwnego, ponieważ nie trzeba wiele, aby zacząć. Wystarczy para butów i dobre chęci. Istotną zaletą biegania jest dowolność miejsca: wieś, miasto, park czy las. Jeśli tylko pogoda dopisuje, można startować.

Jak ochronić się przed kleszczami podczas biegania?

Korzyści z biegania


Jazda samochodem do pracy, następnie cały dzień spędzony przy biurku, a wieczorem wypoczynek na kanapie – tak wygląda codzienne życie wielu ludzi. Choroby cywilizacyjne, takie jak ból pleców, otyłość i cukrzyca są coraz częstsze wśród społeczeństwa.

Wprowadzenie regularnego treningu może im zapobiec, ponieważ bieganie nie tylko powoduje spalanie dużej ilości kalorii, ale także obniża poziom stresu i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy.


Rola odpoczynku w treningu


Początkujący biegacze niekiedy chcą szybko osiągnąć kondycję zawodowca, jednak to regeneracja jest kluczem do sukcesu. Ciało wykorzystuje przerwy w treningach, aby wprowadzić korektę – w zależności od wcześniejszej intensywności ćwiczeń, może poprawić się wytrzymałość lub zwiększyć się objętość mięśni.

Jeden dzień odpoczynku w tygodniu jest zatem obowiązkowy. Ci, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę ze sportem, mogą regenerować się nawet trzy dni w tygodniu, ponieważ ścięgna, więzadła i stawy wymagają czasu, aby dostosować się do nowego obciążenia.

W przeciwnym razie można szybko doprowadzić do przeciążeń powodujących kontuzje. Ważny jest również trening siłowy raz lub dwa razy w tygodniu – im silniejsze mięśnie, tym ciało w mniejszym stopniu narażone jest na urazy.​​

Gdzie występują kleszcze?

​​​​​​​

Kleszcze mogą czekać zarówno przy ścieżce w trawie, jak i na krzaku, by cierpliwie wypatrywać swojego przyszłego żywiciela. Mimo że nie mają oczu, potrafią wyczuć ciepło. Rozgrzane ciało i zapach potu są wyczuwalne i wyjątkowo atrakcyjne dla kleszczy. Wystarczy jedna chwila, by zdążyły wspiąć się po nodze w poszukiwaniu odpowiedniego do ukąszenia miejsca na skórze.

W zdrowym ciele zdrowy duch – ale pamiętajmy, że kleszcze mogą czaić się wszędzie, dlatego ważne jest podjęcie środków ostrożności.

Jak się zabezpieczyć?

​​​​​​​
  • Oprócz wytrzymałych butów i odzieży chroniącej całą powierzchnię ciała, warto zaopatrzyć się w repelent – spray odstraszający owady i kleszcze.
  • Ponieważ pokłucie przez kleszcza zwykle pozostaje niezauważone, powinniśmy przeglądać ciało i włosy po każdym treningu na świeżym powietrzu.
  • Ponadto można zabezpieczyć się poprzez szczepienie, chroniące przed wirusem KZM, przenoszonym przez kleszcze.


Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM), są szczególnie zalecane dla osób, które przebywają na terenach o nasilonym występowaniu kleszczowego zapalenia mózgu, w tym dla osób uprawiających aktywność poza pomieszczeniami, np. biegaczom.

Referencje:
1. Zajkowska J, Czupryna P. Kleszczowe zapalenie mózgu – epidemiologia, patogeneza, obraz kliniczny, diagnostyka, profilaktyka i leczenie. Forum Zakażeń 2013; 4(1):21–27.
2. Markowski P. Kleszcze – poważny wróg biegacza. Jak się ochronić? https://treningbiegacza.pl/artykul/kleszcze-powazny-wrog-biegacza-jak-sie-ochronic (dostęp: 03.2021).
3. Zajkowska J. Pokłucie przez kleszcza a ryzyko wystąpienia kleszczowego zapalenia mózgu. Jak uchronić się przed pokłuciem i zachorowaniem. Forum Zakażeń 2015; 6(2):DOI:dx.doi.org/10.15374/FZ2015020.

Pokaż cały tekst

Warto przeczytać
/

Masz kleszcza? Zachowaj spokój i działaj szybko

Jeśli odkryjesz na swojej skórze pożywiającego się kleszcza, najlepiej działać szybko. Nie ma potrzeby, by odwoływać swoją wycieczkę czy spacer od razu, ale nie należy czekać zbyt długo z usunięciem kleszcza. Im dłużej insekt może się pożywiać, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia patogenami. Jak szybko wyjąć kleszcza? Warto zawsze mieć przy sobie przyrząd który umożliwia usunięcie kleszczy, które umożliwia szybkie wyciągnięcie pasożyta, gdziekolwiek się przebywa, a także gazik (nasączoną chusteczkę) do dezynfekcji skóry.


Infekcja bakteriami powodującymi boreliozę zachodzi zwykle między 12 a 24 godzinami, ponieważ bakterie potrzebują czasu, by opuścić układ trawienny kleszcza. Natomiast zakażenie wirusem KZM zachodzi niemal natychmiast, ponieważ wirus obecny jest w ślinie kleszcza.

Aby pokłucie przez kleszcza było bezbolesne, ślina kleszcza zawiera miejscowy środek znieczulający. Z tego powodu ukłucie kleszcza nie boli, pomimo faktu, że ryjek kleszcza jest grubszy i bardziej szorstki niż u innych pasożytów, jak na przykład komarów.

Zachowaj spokój i działaj szybko
Czy zagrażają Ci kleszcze?

Czy zagrażają Ci kleszcze?

Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka zakażenia się kleszczowym zapaleniem mózgu.

Zrób test
X