Wróc do poprzedniej strony

Wiosna! Uwaga na kleszcze!

Jeśli ktoś ma nadzieję, że kilkunastostopniowe mrozy i obfite opady śniegu, jakie nawiedziły Polskę tej zimy zmniejszyły zagrożenie inwazją kleszczy, to spieszymy z zapewnieniem, że nie. Niestety, ani my, ani nasze zwierzęta domowe nie mogą czuć się bezpiecznie. Zapraszamy do dalszej części artykułu, w którym wyjaśnimy, czemu profilaktyka przeciwkleszczowa wiosną jest tak ważna dla zdrowia zwierząt domowych i ich opiekunów oraz przedstawimy najnowsze sposoby zabezpieczenia czworonogów przed chorobami przenoszonymi przez groźne pajęczaki.

Wiosna! Uwaga na kleszcze!

Kleszcze – co warto o nich wiedzieć?


Kleszcze to pajęczaki z grupy roztoczy. Pasożyt występuje w ponad 800 gatunkach, z czego 20 występuje w naszym kraju. Najstarszym dowodem na istnienie kleszczy jest okaz zatopiony w bursztynie sprzed 100 milionów lat! Naukowcy pracujący na terenie Mjanmy (dawniej Birma) odkryli kleszcza przyczepionego do pióra dinozaura (teropoda) z okresu kredy. Gatunek kleszcza sprzed milionów lat otrzymał od paleontologów posępną nazwę Deinocroton draculi.


Nawiązanie do mitycznego wampira nie jest bezpodstawne. Kleszcze bowiem żywią się krwią kręgowców.

W odróżnieniu od komarów, których ukąszenie powoduje dokuczliwy świąd, ukucie kleszcza nie jest bolesne ani nie wywołuje odczynu alergicznego. Atak pajęczaka może mieć za to dużo poważniejsze konsekwencje dla zdrowia.


Kleszcz jest bowiem żywicielem i jednocześnie wektorem wielu groźnych patogenów, którymi może zarazić zwierzę podczas pożywiania się.


Jakimi chorobami kleszcz może zainfekować psa i kota?


Do najgroźniejszych chorób odkleszczowych, które przenoszą kleszcze na terenie naszego kraju, należą:


  • babeszjoza
  • borelioza
  • anaplazmoza
  • erlichioza
  • mykoplazmoza
  • środkowoeuropejskie kleszczowe zapalenie mózgu
  • bartoneloza


Choroby odkleszczowe mogą objawiać się u psa gorączką, sennością, apatią, niechęcią do ruchu, bolesnością podczas ruchu, wymiotami, anemią, krwiomoczem, krwotokiem, zaburzeniami neurologicznymi, wzrokowymi, pokarmowymi, naczyniowymi oraz mogą prowadzić do śmierci zwierzęcia.


Kiedy kleszcze budzą się po zimie?


Dodatnie temperatury i słońce coraz śmielej wyglądające zza chmur powodują, iż kleszcze zwiększają swoją aktywność i rozpoczynają intensywne poszukiwania żywicieli. Temperatura pozwalająca kleszczom na aktywność to już 5 – 7oC powyżej zera (temperatura gleby). Ocieplenie klimatu pozwala kleszczom na aktywność życiową praktycznie cały rok, a zagrożeniem dla ich życia są dopiero temperatury sięgające poniżej -20oC!


Gdzie możemy spodziewać się kleszczy?


Wbrew utartej opinii, kleszcze nie spadają z czubków drzew. Pajęczak „czeka” na swą ofiarę na końcach źdźbeł traw, gałęziach krzewów, na spodniej stronie liści.


Kleszcze, choć ślepe, posiadają znakomicie rozwinięty organ węchu i potrafią wyczuć potencjalnego żywiciela po wydychanym przez niego dwutlenku węgla i drganiach.


Kleszcze będą wybierać miejsca, gdzie przechodzą często zwierzęta będące ich żywicielami. Łatwiej zatem spotkać je będzie na ścieżkach leśnych niż w głębokich zaroślach.


Wybierając się na spacer z psem należy uważać na alejkach parkowych, łąkach, polach i przy przydrożnych krzakach.



W jaki sposób zabezpieczyć siebie i psa przed atakiem kleszczy?


Opiekun powinien:
​​​​​​​

  • unikać wysokich traw i przechodzenia pod nisko zawieszonymi gałęziami
  • ubierać się na spacery w spodnie z długimi nogawkami i ubrania z długimi rękawem (warto włożyć spodnie do skarpet)
  • unikać odkrytych butów
  • wybierać jasne ubrania, bo łatwiej na nich zauważyć pasożyta
  • stosować repelenty odstraszające kleszcze i komary
  • po spacerze obejrzeć dokładnie ciało w poszukiwaniu nimf lub dorosłych osobników na skórze
  • zaszczepić się przeciw KZM


Pies przed spacerem powinien być zabezpieczony preparatem przeciwektopasożytniczym bójczym dla kleszczy.


Parasolem ochronnym mogą być nowoczesne tabletki dla psów przeciw pasożytom zewnętrznym (kleszczom, pchłom oraz świerzbowcom i nużeńcom). To innowacyjna kuracja ektopasożytnicza z wykorzystaniem substancji nowej generacji z grupy izoksazolin, które eliminują zagrożenie natychmiast po kontakcie kleszcza ze skórą psa. Pajęczak jest zabijany szybko i minimalizuje to ryzyko przeniesienia choroby wektorowej.


Koty wychodzące (oraz niewychodzące) również powinny być objęte programem ochronnym przeciw inwazji ektopasożytów.


Dla zwolenników tradycyjnych metod zabezpieczania psa i kota przed kleszczami należą:


  • krople spot-on
  • spraye
  • obroże


Praktycznym rozwiązaniem dla opiekunów zwierząt towarzyszących jest wybór preparatów o szerokim spektrum działania, czyli eliminujących zarówno pasożyty zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Więcej informacji na: www.stoppasozytom.pl




​​​​​​​www.stoppasozytom.pl (dostęp 04.2021)

Pokaż cały tekst

Warto przeczytać
/

Masz kleszcza? Zachowaj spokój i działaj szybko

Jeśli odkryjesz na swojej skórze pożywiającego się kleszcza, najlepiej działać szybko. Nie ma potrzeby, by odwoływać swoją wycieczkę czy spacer od razu, ale nie należy czekać zbyt długo z usunięciem kleszcza. Im dłużej insekt może się pożywiać, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia patogenami. Jak szybko wyjąć kleszcza? Warto zawsze mieć przy sobie przyrząd który umożliwia usunięcie kleszczy, które umożliwia szybkie wyciągnięcie pasożyta, gdziekolwiek się przebywa, a także gazik (nasączoną chusteczkę) do dezynfekcji skóry.


Infekcja bakteriami powodującymi boreliozę zachodzi zwykle między 12 a 24 godzinami, ponieważ bakterie potrzebują czasu, by opuścić układ trawienny kleszcza. Natomiast zakażenie wirusem KZM zachodzi niemal natychmiast, ponieważ wirus obecny jest w ślinie kleszcza.

Aby pokłucie przez kleszcza było bezbolesne, ślina kleszcza zawiera miejscowy środek znieczulający. Z tego powodu ukłucie kleszcza nie boli, pomimo faktu, że ryjek kleszcza jest grubszy i bardziej szorstki niż u innych pasożytów, jak na przykład komarów.

Zachowaj spokój i działaj szybko
Czy zagrażają Ci kleszcze?

Czy zagrażają Ci kleszcze?

Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka zakażenia się kleszczowym zapaleniem mózgu.

Zrób test
X