Wróc do poprzedniej strony

Materiały do pobrania

Animacja z napisami
Animacja z napisami
Spot z napisami
Spot z napisami
Ulotka dla rodzin (jesień)
Ulotka dla rodzin (jesień)
Ulotka dla rodziców (ogólna)
Ulotka dla rodziców
Ulotka dla aktywnych
Ulotka dla aktywnych

Uwaga!

Pfizer Polska jako właściciel praw autorskich i pokrewnych do filmów, animacji, audio spotów, plakatów, ulotek zezwala nieodpłatnie placówkom ochrony zdrowia na kolportaż tych materiałów edukacyjnych w przychodniach, lecznicach i szpitalach oraz na stronach internetowych placówek w celu udostępnienia go pacjentom. Udzielamy niniejszym podmiotom leczniczym licencji na wyświetlanie filmów i animacji na ekranach dostępnych w poczekalniach lub innych miejscach, gdzie przebywają Wasi pacjenci, odtwarzania audio spotów na głośnikach dostępnych w poczekalniach lub innych miejscach, gdzie przebywają Wasi pacjenci, dystrybucję plakatów i ulotek w poczekalniach lub innych miejscach, gdzie przebywają Wasi pacjenci oraz udostępnianie tych materiałów edukacyjnych na stronach internetowych Państwa lecznic.

*Licencja obejmuje wprowadzenie do pamięci komputera, wyświetlanie i nadawanie za pomocą wizji i fonii lub w systemach informatycznych podmiotów leczniczych, wydruk oraz kolportaż plakatów i ulotek w postaci drukowanej. Licencja obowiązuje do odwołania. Licencja dotyczy terenu Polski.

Warto przeczytać
/

Masz kleszcza? Zachowaj spokój i działaj szybko

Jeśli odkryjesz pożywiającego się kleszcza na swojej skórze, najlepiej działać szybko. Nie ma potrzeby, by odwoływać swoją wycieczkę czy spacer od razu, po prostu nie należy czekać zbyt długo z usunięciem kleszcza. Im dłużej insekt może się pożywiać, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia patogenami. Jak szybko wyjąć kleszcza? Warto zawsze mieć przy sobie urządzenie do usuwania kleszczy, które umożliwia szybkie usunięcie pasożyta, gdziekolwiek się przebywa, a także gazik (nasaczoną chusteczkę) do dezynfekcji skóry.


Infekcja bakteriami Borrelia powodującymi boreliozę zachodzi zwykle między 12 a 24 godzinami, ponieważ bakterie potrzebują czasu, by opuścić układ trawienny kleszcza. Natomiast zakażenie wirusem KZM zachodzi natychmiast, ponieważ wirus obecny jest w ślinie kleszcza.

Aby pokłucie przez kleszcza było bezbolesne, ślina kleszcza zawiera miejscowy środek znieczulający. Z tego powodu ukłucie kleszcza nie boli, pomimo faktu, że żądło kleszcza jest grubsze i bardziej szorstkie niż u innych pasożytów, jak na przykład komarów.

Zobacz historię nastolatka przechodzącego kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Film unaocznia trudności i problemy, z jakimi musieli zmierzyć się młody człowiek i jego rodzina podczas walki z tą groźną chorobą.

Czy zagrażają Ci kleszcze?

Czy zagrażają Ci kleszcze?

Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka zakażenia się kleszczowym zapaleniem mózgu.

Zrób test
X