Wróc do poprzedniej strony

Jak chronić się w ogrodzie przed kleszczami

Bóle głowy, wysoka gorączka oraz trwałe upośledzenie sprawności – to tylko niektóre z nieprzyjemnych konsekwencji pokłucia kleszcza. Pomimo, że pokłucie kleszcza zwykle jest całkowicie bezbolesne, a sprawca wyjątkowo mały, pokłucie jest dalekie od nieszkodliwego.

Jak chronić się w ogrodzie przed kleszczami

Zagrożenia dla człowieka: choroby przenoszone przez kleszcze

​​​​​​​

Nie ma jeszcze szczepionki przeciw boreliozie dla ludzi. Jednak można zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). W ciągu kilku pierwszych chwil od ukąszenia, przenoszony jest wirus KZM, który może wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu lub zapalenie rdzenia kręgowego.

W przypadku zachorowania na KZM, istnieje ryzyko poważnych powikłań, a nawet śmierci. Jeśli spędzasz aktywnie czas na świeżym powietrzu, spacerujesz z psem, biegasz w parku, czy bawisz się z dziećmi we własnym ogrodzie – pamiętaj o ochronie, ponieważ zakażone kleszcze mogą być wszędzie. Środki ostrożności, takie jak szczepienie przeciw KZM, przynoszą skuteczną ochronę przeciw tej groźnej chorobie.


Kleszcze mogą być obecne również w przydomowych ogródkach

​​​​​​​

Błędem jest myślenie, że kleszcze wspinają się po drzewach. Kleszcz bez wilgotnej trawy czy krzewów oraz dostępu do pokarmu, pozbawiony jest swojego kamuflażu oraz warunków do bytowania! Dlatego pajęczaki te można spotkać maksymalnie na wysokości 1,5 m. Warto wiedzieć, że kleszcz nie rozróżnia przydomowego ogrodu od leśnej ścieżki.

Kleszcze występują głównie:
​​​​​​​

  • w zaroślach i krzewach,
  • wysokiej trawie,
  • na niskich partiach drzew.


Mogą również trafić do naszych domów, przyniesione z kwiatami, grzybami lub na ubraniu. Jednym z powodów rozprzestrzeniania się kleszczy w naszych ogrodach są prawdopodobnie małe, dzikie lub domowe zwierzęta oraz ptaki. Kleszcze przyczepiają się również do grzbietów jeleni i lisów, dzięki czemu pokonują duże odległości. Pojawiają się tam, gdzie spełnionych jest kilka warunków. Im bliżej ogrodu jest las, tym więcej w nim kleszczy. Ludzie również przyczyniają się do przywożenia z wakacji pasażerów na gapę – wystarczy urlop na Mazurach, a następnie powrót w rodzinne strony.

Jak uchronić się przed kleszczami w ogrodzie?

​​​​​​​

Także podczas pracy w ogródku, ważne jest, aby pamiętać o profilaktyce. Podczas spędzania czasu na działce lub w ogrodzie, należy stosować typowe środki ostrożności:


  • nosić odzież z długimi rękawami i nogawkami – tak, aby kleszcze nie trafiły bezpośrednio na odkrytą skórę. Dla większej ochrony, można naciągnąć skarpetki na nogawki spodni.
  • można również użyć spray odstraszający owady,
  • po skończonej pracy trzeba obejrzeć całą powierzchnię ciała w poszukiwaniu kleszczy. Te sprytne pajęczaki często wędrują po ubraniu i ciele gospodarza, w poszukiwaniu dogodnego miejsca – cienkiego obszaru skóry.
Pokaż cały tekst

Warto przeczytać
/

Masz kleszcza? Zachowaj spokój i działaj szybko

Jeśli odkryjesz na swojej skórze pożywiającego się kleszcza, najlepiej działać szybko. Nie ma potrzeby, by odwoływać swoją wycieczkę czy spacer od razu, ale nie należy czekać zbyt długo z usunięciem kleszcza. Im dłużej insekt może się pożywiać, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia patogenami. Jak szybko wyjąć kleszcza? Warto zawsze mieć przy sobie przyrząd który umożliwia usunięcie kleszczy, które umożliwia szybkie wyciągnięcie pasożyta, gdziekolwiek się przebywa, a także gazik (nasączoną chusteczkę) do dezynfekcji skóry.


Infekcja bakteriami powodującymi boreliozę zachodzi zwykle między 12 a 24 godzinami, ponieważ bakterie potrzebują czasu, by opuścić układ trawienny kleszcza. Natomiast zakażenie wirusem KZM zachodzi niemal natychmiast, ponieważ wirus obecny jest w ślinie kleszcza.

Aby pokłucie przez kleszcza było bezbolesne, ślina kleszcza zawiera miejscowy środek znieczulający. Z tego powodu ukłucie kleszcza nie boli, pomimo faktu, że ryjek kleszcza jest grubszy i bardziej szorstki niż u innych pasożytów, jak na przykład komarów.

Zachowaj spokój i działaj szybko
Czy zagrażają Ci kleszcze?

Czy zagrażają Ci kleszcze?

Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka zakażenia się kleszczowym zapaleniem mózgu.

Zrób test
X