Wróc do poprzedniej strony

Jak chronić siebie i psa przed kleszczami

Właściciele psów zazwyczaj wybierają parki, łąki i lasy na cel wędrówek ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Tak się składa, że kleszcze również można spotkać na tych obszarach. Niezbędne są środki ostrożności, które warto zastosować, aby uniknąć zagrożeń ze strony kleszczy przenoszących drobnoustroje na ludzi i zwierzęta.

Jak chronić siebie i psa przed kleszczami

Istnieje wiele wskazówek na temat sposobów ochrony czworonogów przed kleszczami. Kropelki, obroże czy tabletki? Wybór warto skonsultować z weterynarzem.


Psy mają większe szanse na ukłucie kleszcza niż ludzie. Właściciele psów dobrze znają ten scenariusz: przytulamy się do swojego czworonożnego przyjaciela lub intensywnie go drapiemy, po czym wyczuwamy głęboko w sierści pod palcami dziwną „kulkę”, szybka myśl i już wiesz, że to kleszcz. Warto pod ręką mieć pincetę lub kleszczkartę, aby jednym szybkim ruchem usunąć pajęczaka.

Dlaczego kleszcz jest niebezpieczny?


Dla psów każdy spacer jest sposobem na zaspokojenie swoich instynktów tropiących i łowieckich. Chociaż czujne i wrażliwe na każdy ruch w trawie, nie wytropią kleszczy, przez co same mogą stać się ofiarami tych malutkich myśliwych. Kleszcze czają się w trawie i zaroślach lub na krzakach, oczekując potencjalnego żywiciela.

Gdy tylko odpowiedni osobnik znajduje się w ich zasięgu, pozwalają zgarnąć się z trawy, a następnie szukają dogodnego miejsca na ciele, aby rozpocząć żerowanie. Cienkie i dobrze ukrwione obszary są idealnym miejscem dla głodnego kleszcza.

Ponieważ w ślinie kleszcza znajduje się substancja znieczulająca, mogą spokojnie posilać się krwią, pozostając niezauważone.

Kleszcz na pewno nie wyssie całej krwi z naszego organizmu lub organizmu naszego psa, ale może przekazywać niebezpieczne drobnoustroje, które zagrażają zdrowiu i życiu.

Metody dla psów odstraszające kleszcze


Wielu właścicieli zwierząt domowych obawia się wybrać chemiczny środek odstraszający kleszcze, preferując naturalną ochronę. Niestety zazwyczaj nie są to najskuteczniejsze sposoby – ani dla psów, ani dla właścicieli.

Na forach internetowych i w mediach społecznościowych wiele osób mówi o skuteczności różnych olejków eterycznych jako środków przeciw kleszczom. Uważa się, że ta naturalna ochrona jest wystarczająca do zastąpienia środków chemicznych. Istnieje również teoria, że nieoszlifowany bursztyn działa przeciwkleszczowo. Niestety nie ma żadnych wiarygodnych badań, które udowodniłyby skuteczność takich metod.

Na pewno znajdzie się wielu zwolenników naturalnych metod ochrony psów, jednak warto rozważyć inne środki ostrożności:
​​​​​​​

  • specjalne obroże: działają przeciw kleszczom przez okres około 8 miesięcy,
  • krople: aplikację należy powtarzać średnio co miesiąc,
  • spray: korzystamy częściej niż co miesiąc,
  • tabletki: podaje się dwa razy w odstępie określonym przez producenta i działają przez cały rok.


Niestety każda z metod jest inna, zapytaj lekarza weterynarii o najlepszą dla Twojego pupila.


Jak ochronić siebie przed kleszczami?


Każdy, kto chroni psa przed kleszczami – bez względu na metodę naturalną czy chemiczną – nie powinien zapominać o własnym bezpieczeństwie. Kleszcze mogą być również niebezpieczne dla ludzi. Podczas spacerów chroń siebie i swojego psa przed kleszczami i groźnymi drobnoustrojami przenoszonymi przez te pajęczaki.

Co jeszcze możemy zrobić aby uniknąć pokłucia przez kleszcze?

  • unikaj chodzenia wśród wysokich traw,
  • noś ubrania z długimi rękawami i nogawkami oraz wysokie buty i skarpetki,
  • stosuj chemiczne sposoby ochrony: repelenty, czyli spraye odstraszające owady i kleszcze,
  • sprawdzaj swoje ciało i skórę głowy po każdym pobycie na świeżym powietrzu,
  • nie zapominaj również o szczepieniu przeciw KZM, które ochroni Cię przed groźną chorobą, jaką jest kleszczowe zapalenie mózgu.


Zagrożenie dla człowieka: kleszczowe zapalenie mózgu


Nie ma jeszcze szczepionki przeciw boreliozie dla ludzi. Jednak można zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). W ciągu kilku pierwszych chwil od ukąszenia, do organizmu człowieka przenoszony jest wirus KZM, który może wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu lub zapalenie rdzenia kręgowego.

W przypadku zachorowania na KZM, istnieje ryzyko poważnych powikłań, a nawet śmierci. Jeśli spędzasz aktywnie czas na świeżym powietrzu, spacerujesz z psem, biegasz w parku, czy bawisz się z dziećmi we własnym ogrodzie – pamiętaj o ochronie, ponieważ zakażone kleszcze mogą być wszędzie - również w mieście. Szczepienie KZM jest rekomendowane wszystkim osobom, które szczególnie często podejmują aktywność poza pomieszczeniami, również właścicielom psów. To najbardziej skuteczna metoda profilaktyki, zapobiegająca zachorowaniom na tą groźną chorobę.

Referencje:
1. Zajkowska J. Pokłucie przez kleszcza a ryzyko wystąpienia kleszczowego zapalenia mózgu. Jak uchronić się przed pokłuciem i zachorowaniem. Forum Zakażeń 2015; 6(2):DOI:dx.doi.org/10.15374/FZ2015020.
2. Zajkowska J, Czupryna P. Kleszczowe zapalenie mózgu – epidemiologia, patogeneza, obraz kliniczny, diagnostyka, profilaktyka i leczenie. Forum Zakażeń 2013; 4(1):21–27.
3. Kossobudzka M. Kleszcze u psa. Jak ochronić naszego pupila? http://wyborcza.pl/7,75400,21562237,kleszcze-grozne-dla-psow-jak-ochroni... (dostęp: 02.2019).

Pokaż cały tekst

Warto przeczytać
/

Masz kleszcza? Zachowaj spokój i działaj szybko

Jeśli odkryjesz na swojej skórze pożywiającego się kleszcza, najlepiej działać szybko. Nie ma potrzeby, by odwoływać swoją wycieczkę czy spacer od razu, ale nie należy czekać zbyt długo z usunięciem kleszcza. Im dłużej insekt może się pożywiać, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia patogenami. Jak szybko wyjąć kleszcza? Warto zawsze mieć przy sobie przyrząd który umożliwia usunięcie kleszczy, które umożliwia szybkie wyciągnięcie pasożyta, gdziekolwiek się przebywa, a także gazik (nasączoną chusteczkę) do dezynfekcji skóry.


Infekcja bakteriami powodującymi boreliozę zachodzi zwykle między 12 a 24 godzinami, ponieważ bakterie potrzebują czasu, by opuścić układ trawienny kleszcza. Natomiast zakażenie wirusem KZM zachodzi niemal natychmiast, ponieważ wirus obecny jest w ślinie kleszcza.

Aby pokłucie przez kleszcza było bezbolesne, ślina kleszcza zawiera miejscowy środek znieczulający. Z tego powodu ukłucie kleszcza nie boli, pomimo faktu, że ryjek kleszcza jest grubszy i bardziej szorstki niż u innych pasożytów, jak na przykład komarów.

Zachowaj spokój i działaj szybko
Czy zagrażają Ci kleszcze?

Czy zagrażają Ci kleszcze?

Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka zakażenia się kleszczowym zapaleniem mózgu.

Zrób test
X