Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)

Zgłoszono 279 przypadki zachorowań w 2017 roku !

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest poważną chorobą wirusową przenoszoną przez kleszcze mogącą przechodzić do kilku groźnych stadiów. W roku 2017 w Polsce zostało zgłoszonych 279 przypadków klinicznych. (http://www.pzh.gov.pl/)

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest chorobą powodowaną przez wirus KZM. Wirus atakuje mózg i układ nerwowy człowieka. Wirus TBE jest przekazywany ludziom głównie przez kleszcze. Zdarzały się jednak przypadki, kiedy choroba była spowodowana przez picie surowego mleka krów i kóz zainfekowanych KZM.

(Zajkowska J Pediatr. Dypl. 2014,18 (suppl. 2): 1-7)

Zgodnie z szacunkami, prawdopodobieństwo zachorowania na KZM z powodu pokłucia przez kleszcza na obszarze ryzyka wynosi około 1 na 150. Wyliczenie to jest oparte na przypuszczeniu, że około 2 procent kleszczy na obszarze ryzyka jest zainfekowanych przez wirus KZM, lecz nie każda infekcja prowadzi do choroby. Wśród ludzi pokłutych przez zainfekowanego KZM kleszcza, tylko u jednej trzeciej rozwija się choroba. U większości ludzi infekcja nie wywołuje zauważalnych objawów choroby.

Nie każde zakażenie KZM prowadzi do poważnej choroby. To, dlaczego niektórzy cierpią i nawet umierają z powodu infekcji podczas gdy inni nie chorują wcale lub prawie wcale, ciągle pozostaje do odkrycia. Pewnym jest natomiast, że wiek zakażonej osoby jest ważnym czynnikiem, im starszy pacjent, tym poważniejsze KZM. Płeć również zdaje się mieć znaczenie, ponieważ KZM dwukrotnie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Proporcja ta zaznaczona jest jeszcze wyraźniej w kwestii ciężkich przypadków KZM, które występują trzykrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

(Zajkowska J, Czupryna P. Forum Zakażeń 2013; 4(1): 21-27)

W roku 2017 w Polsce zostało zgłoszonych 279 przypadków klinicznych KZM.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz ulotkę KZM iko pdf

Wyleczenie kleszczowego zapalenia mózgu nie jest obecnie możliwe. Nie ma znanych leków, które zwalczałyby wirusa. Leczenie KZM jest ograniczone do łagodzenia jego objawów, czyli uśmierzania bólu i obniżania gorączki. Nawet szybkie usunięcie kleszcza nie zapewnia ochrony, ponieważ wirus KZM znajduje się w ślinie kleszcza i zakaża cię w momencie pokłucia. Jedynym pewnym zabezpieczeniem przeciw KZM, na którym można polegać, jest szczepienie. Aby uniknać pokłucia możemy się chronić poprzez zakładanie odpowiednich ubrań, używanie środków odstraszających oraz unikanie miejsc gdzie mogą być kleszcze. Osoby mieszkające na terenach gdzie wystepuje KZM oraz osoby podróżujące czasowo w takie regiony, a mogące być narażone na pokłucia kleszczy powinny rozważyć szczepienie.