Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Skąd mogę wiedzieć czy kleszcz, który mnie pokłuł, był zainfekowany?

Najbardziej znany objaw infekcji pojawiający się po pokłuciu przez kleszcza to wysypka w kształcie okręgu, która pojawia się dookoła miejsca pokłucia (rumień wędrujący). To typowy znak, że zostałeś zainfekowany boreliozą. Nie występuje w przypadku infekcji KZM.

Ponadto są również ogólne objawy wskazujące na infekcję: chorzy skarżą się na objawy grypopodobne, jak senność, gorączka, ból głowy i trudności z koncentracją.

Pokłuł mnie kleszcz. Czy powinienem iść do lekarza?

Udaj się do lekarza, jeśli doświadczasz objawów podobnych do grypy, jak senność, gorączka lub ból głowy. Idź do lekarza również wtedy, gdy zauważysz wysypkę w kształcie okręgu, która pojawia się dookoła miejsca pokłucia. Może to znaczyć, że zostałeś zarażony boreliozą.Bądź ostrożny! Mogą minąć trzy tygodnie lub więcej, nim objawy infekcji staną się zauważalne. Z tego powodu musisz pamiętać o możliwości pojawienia się objawów jeszcze przez długi czas.

Kiedy w ciągu roku kleszcze są niebezpieczne?

Kleszcze są aktywne od temperatury 7 stopni Celsjusza. W Polsce „główny sezon kleszczowy” zwykle zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Jednak w latach, gdy zimy są łagodniejsze, sezon ten może się zacząć w styczniu i trwać do grudnia, czyli przez cały rok.

Jakie kierunki wakacyjne są obarczone szczególnie wysokim ryzykiem bycia pokłutym przez kleszcze?

Ryzyko zależy od regionu ale także od rodzaju aktywności . Regiony uważane za endemiczne znajdują się w północno wschodniej Polsce, Mazurach. Na pokłucie przez kleszcza naraża nas biwakowanie, jazda rowerem, spacer po lesie zbieranie grzybów i jagód, bieganie, piesze wycieczki oraz gdzie roślinność siega tylko do kostek lub kolan.