Jak wyjąć, usunąć kleszcza, czyli wszystko o usuwaniu kleszczy

Pokłuł mnie kleszcz - co teraz?

Szukając odpowiedzi, prawdopodobnie natkniesz się na różne mity i wątpliwe rady, jak choćby te, zalecające spalanie kleszczy czy topienie ich w oleju... Bądź jednak ostrożny, ponieważ te metody mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc! Przeczytaj poniżej nasze wskazówki, by polegać na faktach.

Najlepiej usunąć kleszcza najszybciej jak to możliwe

Jeśli odkryjesz pożywiającego się kleszcza na swojej skórze, najlepiej działać szybko. Nie ma potrzeby, by odwoływać swoją wycieczkę czy spacer od razu, po prostu nie należy czekać zbyt długo z usunięciem kleszcza. Im dłużej insekt może się pożywiać, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia patogenami. Jak szybko wyjąć kleszcza? Warto zawsze mieć przy sobie urządzenie do usuwania kleszczy, które umożliwia szybkie usunięcie pasożyta, gdziekolwiek się przebywa, a także gazik (nasaczoną chusteczkę) do dezynfekcji skóry.

Infekcja bakteriami Borrelia powodującymi boreliozę zachodzi zwykle między 12 a 24 godzinami, ponieważ bakterie potrzebują czasu, by opuścić układ trawienny kleszcza. Natomiast zakażenie wirusem KZM zachodzi natychmiast, ponieważ wirus obecny jest w ślinie kleszcza.

Aby pokłucie przez kleszcza było bezbolesne, ślina kleszcza zawiera miejscowy środek znieczulający. Z tego powodu ukłucie kleszcza nie boli, pomimo faktu, że żądło kleszcza jest grubsze i bardziej szorstkie niż u innych pasożytów, jak na przykład komarów.

Aby pokłucie przez kleszcza było niewykryte, ślina kleszcza zawiera miejscowy środek znieczulający. Z tego powodu ukłucie kleszcza nie boli, pomimo faktu, że żądło kleszcza jest grubsze i bardziej szorstkie niż u innych pasożytów, jak na przykład komarów.