Ukłuł Cię kleszcz?
​​​​​​​Zachowaj spokój i działaj szybko

Szukając odpowiedzi, prawdopodobnie natkniesz się na różne mity i wątpliwe rady, jak choćby te, zalecające spalanie kleszczy czy topienie ich w oleju... Bądź jednak ostrożny, ponieważ te metody mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc! Przeczytaj poniżej nasze wskazówki, by polegać na faktach.

Jeśli odkryjesz pożywiającego się kleszcza na swojej skórze, najlepiej działać szybko. Nie ma potrzeby, by odwoływać swoją wycieczkę czy spacer od razu, po prostu nie należy czekać zbyt długo z usunięciem kleszcza. Im dłużej pajęczak może się pożywiać, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia patogenami. Jak szybko wyjąć kleszcza? Warto zawsze mieć przy sobie urządzenie do usuwania kleszczy, które umożliwia szybkie usunięcie pasożyta, gdziekolwiek się przebywa, a także gazik (nasączoną chusteczkę) do dezynfekcji skóry.

Infekcja bakteriami Borrelia powodującymi boreliozę zachodzi zwykle między 12 a 24 godzinami, ponieważ bakterie potrzebują czasu, by od momentu wkłucia się kleszcza w skórę opuścić układ trawienny kleszcza. Natomiast zakażenie wirusem KZM zachodzi nieomal natychmiast, ponieważ wirus obecny jest w ślinie kleszcza.

Aby pokłucie przez kleszcza było bezbolesne, ślina kleszcza zawiera miejscowy środek znieczulający. Z tego powodu ukłucie kleszcza nie boli, pomimo faktu, że ryjek kleszcza jest grubszy i bardziej szorstki niż u innych pasożytów, jak na przykład komarów.

Ukłuł Cię kleszcz? ​​​​​​​Zachowaj spokój i działaj szybko

O czym należy pamiętać usuwając kleszcza?

Kleszcze lubią miękkie, cieńsze i dobrze ukrwione obszary skóry. Można znaleźć je w dowolnym miejscu na ciele, jednak szczególnie lubią dwa punkty, które są narażone na ugryzienie kleszcza.​​​​​​​

Jeżeli zostałeś pokłuty przez kleszcza, powinieneś wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli zauważysz kleszcza przyczepionego do skóry, nie panikuj – kluczem jest jak najszybsze jego usunięcie.

Prawidłowa procedura zależy od rodzaju narzędzia używanego do usuwania kleszczy. W przypadku każdego narzędzia ważne jest, aby kleszcz był uchwycony jak najbliżej skóry. To powstrzymuje od zgniecenia pajęczaka, a tym samym uwolnienia potencjalnie niebezpiecznych płynów ustrojowych. Najlepiej jest też wyjmować kleszcza powoli i unikać silnych szarpnięć, z wyczuciem, jak najbliżej skóry.

Wskazane jest, aby ludzie, którzy spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, nosili ze sobą narzędzie do szybkiego usuwania kleszczy. Do najpopularniejszych narzędzi do usuwania kleszczy należą:

kliknij grafikę kleszcza poniżej, żeby dowiedzieć się więcej

Jeżeli kawałki kleszcza pozostaną w skórze, nie ma powodu do paniki. Organizm pozbędzie się ich samoistnie. Jeśli nie wiesz, jak odpowiednio usunąć kleszcza, skonsultuj się z lekarzem. Mieszkańcy i osoby odwiedzające obszary ryzyka powinni zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Jeśli zauważysz kleszcz przyczepiony do skóry, nie panikuj - kluczem jest jak najszybsze usunięcie kleszcza. Na rynku dostępnych jest kilka urządzeń do usuwania kleszczy, ale zwykła pęseta działa bardzo dobrze

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni model: pinceta do usuwania kleszczy powinna mieć wygiętą końcówkę na krawędzi natarcia.

Uwaga: nigdy nie zgniataj kleszcza palcami!

Kleszczkarta to narzędzie , które łatwo zakupisz w sklepie zoologicznym bądź w aptece. Sposób używania narzędzia opiera się na chwytaniu kleszcza w „rowek” o kształcie litery V i usuwanie go ruchem do przodu i do góry – karta działa jak dźwignia. Niektóre modele kart mają różne rozmiary „rowków” w kształcie litery V, które pozwalają dopasowanie do różnych rozmiarów stadiów rozwojowych kleszcza.

Połóż pętlę lassa na skórze blisko kleszcza i zaciągnij pętlę, zwalniając sprężynę w górnej części urządzenia. Następnie wyciągnij kleszcza rotacyjnym, pionowym ruchem ku górze.

Jeśli nie możesz skorzystać z narzędzi opisanych wyżej, wykorzystaj palce. Ostrożnie chwyć kleszcza dwoma palcami (najlepszym wyborem jest palec wskazujący i kciuk) jak najbliżej skóry. Uważaj, aby nie zmiażdżyć kleszcza! Następnie wyciągnij go. Pamiętaj! Ta metoda jest najmniej zalecana, ze względu na możliwość uszkodzenia pajęczaka co skutkuje ryzykiem przenoszenia groźnych bakterii i wirusów. Przebywając w zagrożonym terenie, noś przy sobie narzędzie, dzięki któremu w łatwy sposób pozbędziesz się kleszcza.

Co zrobić, gdy aparat gębowy kleszcza pozostaje w skórze?

Podczas wyciągania kleszcza możliwe jest, że jego kawałek zostanie na skórze. W takim przypadku nie jest to w zasadzie głowa, lecz część ryjka. Po jakimś czasie to małe ciało obce zostanie naturalnie usunięte z ciała. Ta tak zwana „głowa kleszcza” nie stanowi więc poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Jak pozbyć się kleszcza po jego usunięciu?

Po skutecznym usunięciu kleszcza wiele osób zadaje sobie pytanie, co zrobić z usuniętym pasożytem.

Naukowcy przeprowadzili badanie na temat najlepszej metody usuwania kleszczy. Badano następujące sposoby zabijania kleszczy: metody mechaniczne, takie jak miażdżenie lub zgniatanie, zabijanie ciepłem i stosowanie różnych cieczy.

Cel: bezpieczne zabijanie kleszczy bez możliwości kontaktu ludzi z ich płynami ustrojowymi. Taki kontakt mógłby doprowadzić do infekcji poprzez przeniesienie patogenów znajdujących się w kleszczach – na przykład poprzez niewielką ranę.

Najskuteczniejszą metodą okazało się miażdżenie kleszcza za pomocą twardego przedmiotu, takiego jak szklanka. Kleszcz powinien najpierw zostać schowany w złożoną kartkę papieru, a następnie zmiażdżony przez pocieranie szklanką na twardej powierzchni. Metoda ta okazała się skuteczna w przypadku dorosłych kleszczy i poczwarek (młodych kleszczy). Skuteczne zabijał je również 40-procentowy alkohol, środek do czyszczenia z chlorem i środek dezynfekcyjny. Tym, co okazało się nieskuteczne, było miażdżenie ich pod butem lub gniecenie palcem. Kleszcze nie powinny być spuszczane w toalecie, ponieważ mogą przetrwać w wodzie stosunkowo długo.
​​​​​​​
(Steffen R. Journal of Travel Medicine, 2016: 23(4))

Czy zagrażają Ci kleszcze?

Czy zagrażają Ci kleszcze?

Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka zakażenia się kleszczowym zapaleniem mózgu.

Zrób test
X